Miért az acél a választott vasúti anyag?
A sín a pályaszerkezet teherhordó eleme-: vezeti a kerekeket, továbbítja a jármű terhelését a talpfák felé, és biztosítja a futófelületet, amelyen a kerekek haladnak. A villamosított és vágány{2}}szakaszokon a sínek is viszik a visszatérő áramot a jelzéshez. Nincs más anyag, amely elfogadható áron ötvözi a kívánt tulajdonságokat. Az öntöttvas törékeny és ütés hatására meghibásodik; az alumínium túl puha ahhoz, hogy nagy tengelyterhelést hordozzon, és gyorsan kopik; a titánnak megvan az erőssége, de túl drága több ezer kilométeres pályához. Az acél a nagy szilárdság, a kopásállóság, a hegeszthetőség, az újrahasznosíthatóság és az alacsony tonnánkénti költség egyedülálló kombinációját kínálja, ezért a sínek acélból készülnek több mint egy évszázada, és ezért minden nagyobb szabványcsalád, beleértve az UIC-t, az AREMA-t, a GB/T-t és a DIN-t is, az acélprofilok köré íródik.
Szénacél, ötvözött acél és hőkezelt{0}}acél
A sín acél három családra oszlik. A szénacél sín megolvasztása és hengerezése szén és mangán fő erősítő elemként történik; a közönséges szénsínacél nagyjából 0,40-0,80 százalék szenet tartalmaz, a mangánt pedig körülbelül 1,3-1,4 százalékig. Az ötvözött acélsín kis mennyiségű ötvözőelemet, például vanádiumot, titánt, krómot és nióbiumot ad az alapkompozícióhoz; ezek az elemek finomítják a mikroszerkezetet, és a szilárdságot és a szívósságot is a sima szénsín fölé emelik. A hőkezelt sín egy melegen hengerelt szén- vagy ötvözetsín, amelyet újramelegítenek és szabályozhatóan hűtenek, általában egy sorfejes keményítéssel, hogy finomítsák a futófelület perlit szerkezetét. Az edzett sínfej nagyobb keménységet ér el, jellemzően HB 300 felett, és gyakran a HB 320-380 sávban a prémium minőségeknél, ami lassítja a kopást és a gördülési kontaktus kifáradását, és meghosszabbítja a sín élettartamát ívelt és erősen terhelt vágányokon.
Az acél legfontosabb tulajdonságai, amelyek miatt sínként is működik
Szilárdság és tartósság: az acél évtizedeken át tartós deformáció nélkül bírja az áthaladó kerekek szélsőséges terheléseit és ismétlődő érintkezési feszültségeit.
Kopásállóság: a futófelület keménysége ötvözéssel és hőkezeléssel növelhető a vonal forgalmához igazodva.
Költséghatékonyság: az acél elég erős a célra az alternatív, nagy szilárdságú anyagok árának töredékéért, ami lehetővé teszi a nagy hálózatok létrehozását.
Alakíthatóság: a meleghengerlés az acélt a kívánt I-profilra alakítja, és a sima hengerelt felület egyenletes kerékérintkezést biztosít.
Hegeszthetőség és újrahasznosíthatóság: a síneket hosszú szálakba hegesztik a folyamatosan hegesztett vágány érdekében, és az acélhulladék az élettartam végén visszakerül az olvasztóműhelybe.
Világszerte használt szabványos vasúti szakaszok
A sínek azonosítása a méterenkénti tömeg és a profil szabvány alapján történik. A fő családok az Európában és számos exportpiacon használt UIC 860 profilok, Észak-Amerikában használt AREMA és ASCE profilok, Kínában használt GB/T 2585 nehézsínek és GB könnyűsínek, valamint YB/T 5055 szerinti QU darusínek darukhoz és ipari vágányokhoz. Az alábbi táblázatok megadják a közös szakaszok fő méreteit.
UIC 860 szakaszok:
| Szakasz | Fej (mm) | Magasság (mm) | láb (mm) | Web (mm) | Tömeg (kg/m) |
|---|---|---|---|---|---|
| UIC50 | 70 | 152 | 125 | 15 | 50.46 |
| UIC54 | 70 | 159 | 140 | 16 | 54.43 |
| UIC60 | 74.3 | 172 | 150 | 16.5 | 60.21 |
Kínai nehéz sínek GB/T 2585-önként:
| Szakasz | Fej (mm) | Magasság (mm) | láb (mm) | Web (mm) | Tömeg (kg/m) |
|---|---|---|---|---|---|
| P38 | 68 | 134 | 114 | 13 | 38.73 |
| P43 | 70 | 140 | 114 | 14.5 | 44.65 |
| P50 | 70 | 152 | 132 | 15.5 | 51.51 |
| P60 | 73 | 170 | 150 | 16.5 | 61.64 |
Darusínek az YB/T 5055 szerint:
| Szakasz | Fej (mm) | Magasság (mm) | láb (mm) | Web (mm) | Tömeg (kg/m) |
|---|---|---|---|---|---|
| QU70 | 70 | 120 | 120 | 28 | 52.8 |
| QU80 | 80 | 130 | 130 | 32 | 63.69 |
| QU100 | 100 | 150 | 150 | 38 | 88.96 |
| QU120 | 120 | 170 | 170 | 44 | 118.1 |
Az észak-amerikai gyakorlat az AREMA 4. fejezetének profiljait és az ASCE kisvasúti sorozatát követi; Az ASCE 75, 90, 115 és 136 szakaszok általánosak az ipari és a rövid -vonalú vágányoknál, 37,2, 44,65, 56,9 és 67,41 kg/m tömeggel. A német nyelvű piacokon DIN-síneket, Japánban pedig JIS-profilokat használnak. A szakaszt úgy kell kiválasztani, hogy illeszkedjen a rögzítési rendszerhez, a talpfák távolságához és a vezeték tengelyterheléséhez.
Mit kell ellenőrizni sínek vásárlásakor
A sínek megrendelésekor a vevőnek ellenőriznie kell a szabványt és a minőséget, a rendelkezésre álló fix hosszúságokat (12,5 m és 25 m sok szakaszon szabványos, hosszabb húrokkal a folyamatosan hegesztett vágányoknál), a szállított hők keménységét és szakító tulajdonságait, valamint a vizsgálati dokumentumokat: vegyi összetétel, mechanikai vizsgálati eredmények és ultrahangos belső hibák vizsgálata. Nehéz-futtatású és nagy{4}}sebességű vonalakhoz általában keménységi tanúsítvánnyal rendelkező edzett-fejű sínek szükségesek. A jelölésnek, a hőszámoknak és a nyomonkövethetőségi okmányoknak egyeznie kell a szállítmánnyal, mert a vám és az átvevő mérnök ellenőrzi.
Miért a szén a fő erősítő elem a sínacélban?
A szén a vassal perlitet képez, és növeli a sín keménységét és szakítószilárdságát. A sínacélok jellemzően 0,40-0,80 százalék szenet használnak; e tartomány felett az acél nehezen hegeszthető, és hideg időben hajlamosabbá válik a rideg viselkedésre.
Milyen előnyökkel jár a fej{0}}edzett sín?
A fejedzés finomítja a futófelület perlitjét a hengerlés utáni ellenőrzött hűtéssel, a felületi keménységet HB 300 fölé emelve. Ez csökkenti a kopást és a gördülési kontaktus kifáradását íves pályán, és megnöveli a sín által elviselhető tonnát csiszolás vagy csere előtt.
A sínek hegeszthetők?
Igen. A síneket hosszú húrokba hegesztik a folyamatosan hegesztett vágányokhoz, az üzemben vagy a helyszínen végzett tompahegesztéssel, valamint a terepi kötésekhez alumíniumtermikus hegesztéssel. A hegeszthetőség az egyik oka annak, hogy az acélt előnyben részesítik a keményebb, de nem hegeszthető anyagokkal szemben.
Milyen hosszúságban szállítják a síneket?
A szabványos rögzített hosszúságok általában 12,5 m és 25 m, és akár 100 m hosszú sínek is gyárthatók folyamatosan hegesztett vágányokhoz. Minden szállított hosszúságot a befejező vonalon levágnak, és összevetik a rendelést.
A darusín ugyanaz, mint a vasúti sín?
sz. A QU darusínnek szélesebb a talpa és vastagabb a szövedéke a daruk koncentrált kerékterhelésének szállítására, és a darusínprofil szabványoknak megfelelően hengerelték őket, mint például az YB/T 5055. Nem használhatók felváltva a vasúti sínekkel, mert a profil és a rögzítési felület eltérő.
Milyen szabványt kell megadnom egy exportprojekthez?
A választás a hálózatot követi: Az UIC 860 profilok gyakoriak Afrikában, a Közel-Keleten és Ázsia nagy részén, az AREMA és az ASCE Amerikában, a GB/T 2585 pedig, ahol kínai szabványos sávot használnak. A rögzítési rendszernek, a lemezeknek és a fúrásnak ugyanahhoz a szabványcsaládhoz kell illeszkednie.

